Ülkemiz Dışında Hem Eğitim Almak Hem De Çalışmak

Yurtdışı eğitimHem okuyup aynı zamanda hem çalışma imkânsız bir bahis değil ve ayrıca bunu gerçekleştirirken pek çok avantaja da sahip olursunuz. En avantajlı konu ise para kazanmaktır. Lakin bunun haricinde sahip olacağınız iş deneyimini de göz önünde bulundurmak lazım. Üstelik bu iş tecrübesini başka bir kültürden ve ülkeden sağlayacağınızdan bunun iletişim becerilerinize önemli katkısı olacaktır. Ayrıca hem okuyup hem çalışmak ‘multitasking’ denilen aynı zamanda birbirinden farklı işler yapabilme yeteneğinizii de geliştirecektir. Önemli olan bir başka nokta ise bazı zamanlarda bu tarz deneyimler referans bulmak konusunda fayda sağlayacaktır. Bilin ki, referans yazıları hem iş başvuruları yaparken hem de yüksek lisans başvuruları yaparken sizlere çok yardımcı olacaktır.

 

Okulunuz süresince çalışmak istemeseniz bile bu tarz bir fırsatı elinizde bulundurabilmek gerçekten ehemmiyetlidir ve eğitim bittikten sonra size yararı dokunacaktır. Her olayda olduğu gibi bu konuda da dezavantajlarla karşılaşmak olası. Şayet çok zor ve yoğun bir ders programı görüyorsanız, aynı anda çalışmak da zorundaysanız, bu sizin için sıkıntılı bir mücadele olacaktır. Bu durum genç üstünde eğitimde başarılı olmak konusunda baskı yapabileceği gibi, harcamaları için kazanç gerektiği mevzusunda da baskı yaratabilir.

 

Tabii ki hem okumak hem de çalışma hakkına sahip olmak bir şanstır ancak bazen kimi olumlu ve olumsuz yönleri de olacaktır. Öğrenim için seçtiğiniz ülkeye hüküm vermeden önce eğer çalışmayı planlıyorsanız, seçeceğiniz ülkenin çalışma şartlarını gözden geçirmeniz yararlı olacaktır.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir