Türkiye Dışında Hem Öğrenim Görmek Hem Çalışmak

Yurtdışında Eğitim
Yurtdışında Eğitim

Aslında tam zamanlı bir şekilde eğitim almak kendi başına güç bir sorun olarak sayılabilir; üstelik tek bir kuruş bile almadan. Öte yandan ABD veya Britanya gibi ülkelerde eğer tam zamanlı bir şekilde eğitim görüyorsunuz size 20 saate kadar çalışma şansı da sunuluyor. Ülkeden ülkeye farklılık gösteren bir başka durum ise hangi yerlerde çalışabileceğiniz. Mesela ABD’de öğrenim görüyorsanız, yirmi saate dek okul içerisinde çalışmanız gerekebilir. İngiltere’ye baktığımızda ise bu yasanın daha esnek olduğunu ve seçtiğiniz yerde yirmi saati geçmemek kaydıyla çalışabileceğinizi söyleyebiliriz. Peki hem öğrenim görüp hem de çalışmanın ne takım yararları ve zararları olabilir?

Eğitiminiz süresince çalışmak istemiyorsanız bile böyle bir şansı yakalamak sahiden ehemmiyetlidir ve mezun olduktan sonra size yararı dokunacaktır. Her olayda olduğu gibi bu konuda da dezavantajlarla karşılaşmak olası. Bu hal kişi üstünde eğitimde başarılı olmak konusunda baskı yaratabileceği gibi, giderleri için kazanç gerektiği mevzusunda da baskı yaratabilir. Yalnızca kampüste çalışmaya müsaade eden ülkelerdeki problem; kişilerin çok daha fazla para kazanabilecekleri kurumlarda çalışma fırsatından yoksun bırakılmalarıdır.

Tabii ki hem okumak hem de çalışma hakkına sahip olmak bir fırsattır ama bazı zamanlarda kimi olumsuz ve olumlu tarafları da olacaktır. Eğitim için seçtiğiniz ülkeye hüküm vermeden önce şayet çalışmak istiyorsanız, o ülkenin çalışma şartlarını tekrar gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Ancak tabii ki de ilk önceliği eğitiminize vermelisiniz.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir