Yurtdışında Dil Eğitimi İçin Maddi Destek Alabilmenin Yolları

Yurtdışı Eğitim Fiyatları
Yurtdışı Eğitim Fiyatları

Yukarıda da anlaşıldığı gibi, en önemli kriter şüphesiz ki gençlerin akademik mazisi ve dereceleridir. Bunların haricinde, neredeyse hiçbir burs, tek başına bu özelliğe bakarak sağlanmaz. Neredeyse her vaziyette farklı kriterler de dikkate alınır. Bu etkenlerin başlıcaları ilmi, sportif ve sanatsal beceriler, bu alanlarda kazanılan ödüller ve gösterilen beceriler, toplum faydasına faaliyetlerde bulunmak ve sosyal etkinliklere iştirak gibi faktörlerdir. Bu sebeple burs başvurusu yapan öğrencilerin sadece akademik muvaffakiyetlerine itimat etmeleri de yanılgı olacaktır.

Bazı durumlarda yurtdışı eğitim kurumları, yalnızca belirli bir alanda ya da muayyen bir bilim dalında başarı sağlayan gençlere maddi yardım verirler. Gene, belirli projeleri olan gençlere bu projelerine özel araştırma bursları da verilir. Açıktır ki bu durumda da gencin akademik geçmişi ehemmiyetli bir kriter olmaktadır.

Yurtdışında, özellikle ABD’de pek çok okul belli bir sportif alanda başarı sağlayan öğrencilere spor bursları da sunmaktadır. Burada en öncelikli kriter alakalı alanda kabiliyet – ve bazı zaman kulüp bazında amatör veya profesyonel olarak spor yapmak- olsa bile spor burslarına müracaat eden adaylar da durumlarının müracaatları akademik programların istediği koşullara yaraşır olduğunu kanıtlamak zorundadırlar.

Bunun dışında bursa aday olan öğrencinin kendini çok iyi ifade edebilmesi ve okul görevlilerini, niçin bursu kazanması gerektiğine ve niçin kendisine maddi destek vermeleri gerektiğine inandırabilmesi de çok önemlidir. Bu sebeple aday, iyi bir kişisel tanıtım ve amaç yazısı yazmalıdır, eksiksiz olarak şahsı ile alakalı faydalı bir sunum sunabilebilmelidir.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir