Yurtdışında Eğitim Görmek İçin Burs Bulmak Mümkün Mü?

Yurtdışı EğitimYurtdışı okuma bursları tarafımıza en çok danışılan ve hakkında bilgi talep edilen konulardan biridir. Ancak maalesef oldukça az öğrenci yurtdışı eğitimlerinin hepsini ya da bir bölümünü yurtdışında eğitim burslarıyla finanse etmeye seçilir.

Eğer başka bir ülkede lisans eğitimi düşünüyorsanız şansınız daha da yüksektir. Yurtdışında olan bazı üniversiteler senelik eğitim masraflarının bir kısmını kimi ülkelerden gelen gençlere burs olarak indirirler. Söz konusu bursların da bazı koşulları ve başvuru süreleri vardır. Üniversiteler konusunda destek alacağınız kişi ya da firmalar bu burslar ile ilgili bilgiye sahiptirler.

Yurtdışında master isteyenler için de Tübitak gibi kurumların maddi yardım fırsatları söz konusudur. Bu fırsatlardan faydalanabilmek için diploma notunuzun belirli bir seviyede olması gerekmektedir.

Ancak yurtdışı dil okulları için hemen hemen hiç burs programı yoktur denebilir. Örneğin Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Fonu ile her yıl binlerce Suudi Arabistanlı genç yurtdışı İngilizce eğitimi ve yurtdışı üniversiteler için hemen hemen istediği ülkeye gidebilir ve okul, ihtiyaç, ulaşım gibi masrafları da Kral Abdullah Fonu’ndan ödenir.

Şayet yurtdışında eğitim için maddi kaynak bulamıyorsanız belki de daha az masrafla kayıt olabileceğiniz exchange veya gönüllü programlarına göz atabilirsiniz. Bu programlar sayesinde yeni bir kültürü öğrenip bununla birlikte yabancı dil pratiği yapabilirisiniz.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir