Yurtdışında Eğitim Görmek İçin Maddi Yardım Bulmak Mümkün Mü?

Yurtdışı Eğitim BurslarıYurtdışı okuma bursları tarafımıza en çok sorulan ve hakkında bilgi talep edilen konuların başında gelir. Ancak maalesef oldukça az öğrenci yurtdışı eğitimlerinin hepsini ya da bir kısmını yurtdışında eğitim burslarıyla finanse etmeye seçilir.

Şayet yurtdışında lisans eğitimi düşünüyorsanız şansınız daha da yüksektir. Yurtdışında olan bazı üniversiteler senelik okul ücretlerinin bir bölümünü bazı ülkelerden gelmiş öğrencilere burs olarak verirler. Bu yardımların da belli koşulları ve başvuru zamanları bulunmaktadır. Üniversiteler hakkında danışmanlık isteyeceğiniz kişi ya da şirketler bu burs imkanları hakkında bilgiye sahiptirler.

Yurtdışında master isteyenler için de Tübitak gibi kurumların maddi yardım programları söz konusudur. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için diploma puanınızın belli bir düzeyde olması gerekir.

Ama yurtdışı dil kursları için neredeyse hiç bir maddi yardım programı yoktur diyebiliriz. Örneğin Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Fonu ile her sene binlerce Suudi Arabistanlı öğrenci yurtdışı İngilizce eğitimi ve yurtdışı üniversiteler için hemen hemen istediği yere gidebilir ve kurs, yaşam giderleri, ulaşım gibi masrafları da Kral Abdullah Fonu’ndan ödenir.

Şayet yurtdışında eğitim için burs bulamıyorsanız belki de daha az masrafla kayıt olabileceğiniz exchange veya gönüllü programlarına bakabilirsiniz. Bu programlar sayesinde yeni bir kültürü tanıyıp aynı zamanda da dil pratiğinizi arttırabilirsiniz.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir