Yurtdışı Eğitim İçin Burs İmkanı Muhtemel Mi?

Yurtdışı EğitimYurtdışında eğitim bursları bize sıkça danışılan ve konu ile ilgili bilgi alınmak istenen konulardan biridir. Ama ne yazık ki çok az sayıda genç yurtdışı eğitimlerinin hepsini ya da bir bölümünü yurtdışında eğitim burslarıyla finanse etmeye seçilir.

Eğer yurtdışında lisans eğitimi düşünüyorsanız şansınız daha da yüksektir. Yurtdışında olan bazı üniversiteler senelik okul ücretlerinin bir bölümünü bazı ülkelerden gelmiş öğrencilere burs olarak verirler. Bu yardımların da belli koşulları ve başvuru zamanları bulunmaktadır. Üniversiteler hakkında destek alacağınız kişi veya firmalar bu burslar ile ilgili bilgiye sahiptirler.

Yurtdışında yüksek lisans isteyenler için de Tübitak gibi kurumların burs olanakları mevcuttur. Bu programlardan yararlanabilmek için mezun olma puanınızın belli bir düzeyde olması gerekmektedir.

Ancak yurtdışı dil kursları için hemen hemen hiç burs programı yoktur denebilir. Örneğin Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Fonu ile her sene binlerce Suudi Arabistanlı öğrenci yurtdışı dil eğitimi ve yurtdışı okullar için neredeyse istediği yere gidebilir ve kurs, yaşam giderleri, ulaşım gibi masrafları da Kral Abdullah Fonu’ndan ödenir.

Şayet yurtdışında eğitim için maddi kaynak bulamıyorsanız belki de daha az masrafla gidebileceğiniz değişim ya da gönüllü programlarına bakabilirsiniz. Bu programlar ile farklı bir kültürü keşfedip bununla birlikte yabancı dil pratiği yapabilirisiniz.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir