Yurtdışında Eğitim ve Öğrenim Vizesi

Yurtdışı EğitimYurtdışı eğitim almak dendiğinde en kritik mevzulardan biri öğrenci vizesidir. Yeterli bir planlama olmadan yola çıkılması durumunda hem ekonomik hem de manevi olarak kaybınız fazla olacaktır. Hangi ülkede yurtdışı dil kurslarına gitmek istediğiniz belirlerken, düşündüğünüz ülkenin vize koşullarının size uygun olup olmadığına önem vermelisiniz. Bazı ülkeler vize vermek için son derece özel evraklar isteyebilirler ve bu belgeleri temin edememeniz halinde vize reddi alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hem planladığınız yurtdışında eğitim programına gidemeyecek hem de maddi kayba uğrayacaksınız.

Alınması gereken öğrenci vizesinin koşulları, gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Kimi ülkelerin öğrenci vizesi başvuruları direkt olarak büyükelçiliğe yapılırken kimi ülkelerin başvurularıysa aracı kurumlar aracılığıyla yapılmaktadır. Yurtdışında eğitim göreceğiniz ülkenin elçiliğinin sayfasından öğrenci vizesi şartlarını, gereken evrakları ve masrafları öğrenebilirsiniz. Vize işlemleri konusunda yurtdışı eğitim danışmanınızın vereceği tavsiyelere uymanızı şiddetle öneririz.

Bir diğer mühim husus da burs araştırmasıdır. Yurtdışı eğitim bursları ile ilgili gençlere yardımcı olan bir çok vakıf vardır. Bu kurumlarla ilgili bir ön araştırma yaparak yurtdışı eğitim ücretlerinizin bir kısmını bu burslar aracılığıyla karşılayabilirsiniz.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir