Malta’da Yurtdışı Eğitim Almak

Malta'da Yurtdışı EğitimMalta Adası yurtdışında eğitim amacıyla en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi değildir. Bunun sebebi Malta’nın küçük bir ada olması ve okul kapasitesinin de sınırlı olmasıdır. Kısıtlı kontenjanı nedeniyle Malta asla İngiltere veya Amerika kadar uluslararası öğrenciyi ağırlayamaz. Ancak nüfusuyla ya da yüz ölçümüyle kıyasladığınızda, aslında Malta’nın bir çok uluslararası öğrenciyi kabul ettiğini görürsünüz. Dünya’da her sene yurtdışında dil eğitimi amacıyla yolculuk yapaj kişilerin neredeyse yüzde dördü Malta Adası’nı seçmektedir.

Malta yılın on iki ayı canlı bir adadır. Öğrencilerin büyük bir kısmı Mayıs-Eylül döneminde gelmeyi istese de, yılın tamamında öğrencileri ağırlar. Kış dönemi ara ara yağmurlu ve genellikle ılık geçer. Sessiz bir ortamda huzurlu bir yurtdışı dil eğitimi almak isteyen kişiler Malta’ya kış aylarında gidebilirler.

Yaz aylarında ise dil eğitimiyle yaz tatillerini birarada yapmak isteyen binlerce öğrenci Malta Adası’na akın eder. Adanın her köşesindeki çok sayıda beach ve koy çoğu öğrenciler olmak üzere gençlerle dolar taşar. Sabah saat dokuzda sınıflarında hazır bulunan gençler, genelde saat 14’e kadar serin okul ortamında derslerini görürler. Öğleden sonra İngilizce derslerinin bitmesiyle birlikte de sahillere koşarlar.

Malta tarihi boyunca birbirinden değişik uygarlıkların tesiri altında olmuştur. İtalya’nın Sicilya bölgesine sadece seksen kilometre uzaklıkta olan Malta, yüzyıllarca Arap işgali altında kalmış, 1950’li yıllara kadar da İngiliz sömürgesi olarak kalmıştır. Bu kültürel çeşitlilik gündelik hayatından diline, kurallarından mimarisine herhamen her alanda kendisi belli etmektedir. İşte Malta Adası’nı kıymetli ve yurtdışında dil eğitimi için mühim bir lokasyon haline getiren de bu çeşitliliktir.

Ülkemize 2007 senesine değin vize istisnası tanıyan Malta, bu tarihten itibaren Schengen anlaşması sınırları içine dahil olduğu için bu istisna sona ermiştir. Ancak istenen evraklar tam olarak sağlandığı takdirde Malta öğrenci vize işlemleri bir hayli kolaydır.

 

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir