Amacınıza En Uygun Yurtdışında Eğitim Seçeneklerinin Tespit Edilmesi Nasıl Gerçekleştirilmedir?

Yurtdışı Eğitim FuarıZorlaşan koşullar, globalleşme ve yurdumuzda ardarda açılan yüksek öğretim kurumları, gençlerimizi “nasıl fark yaratabilecekleri” noktasında araştırmalara sürüklemektedir. İşte {tam olarak bu noktada, yurt dışı eğitim programları öğrencilerin imdadına yetişmektedir.
Kimisi yabancı dillerini geliştirmek isteğiyle, bazıları lisans ve master için, kimisi de sertifika programları için, olmak üzere her sene bir çok gencimiz yurtdışı eğitim programlarına katılmaktadır.Yurtdışı eğitim görmek isteyen öğrencilerin büyük bir kısmı yurtdışı dil eğitim kurumlarını tercih etmektedir. Yurtdışı dil okulları için bu gençlerin öncelikli tercihi İngiltere’dir.

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen çocuklarımız ekseriyetle ABD’yi, yurt dışı master programlarına katılmayı arzulayan öğrencilerimiz ise genellikle yine İngiltere’yi seçmektedirler.
Gideceğiniz yurtdışı eğitim seçeneği hangisi olursa olsun, beklentilerinize, isteklerinize ve bütçenize uygun bir programın nasıl belirleneceği her şeyden mühimdir. İsteklerinize ya da amacınıza uymayan bir yurt dışı eğitim programına gitmeniz vaktinizi ve paranızı boşa harcamanız anlamına gelecektir. Yine aynı şekilde, gideceğiniz ülke ve şehrin sizin yaşayış stilinize ve kişiliğinize uygun olması gerekmektedir. Bir örnek vermek gerekirse; sosyal yaşamı çok yoğun, sıklıkla ev dışında zaman geçirmeyi tercih eden bir öğrenci ufak, sessiz bir kasabada butik bir okula giderse mutsuz olacaktır. Bu durum da yurtdışı eğitiminde sağlayacağı verimi azaltacaktır.

Yurtdışı eğitim almayı düşünen öğrencilerin kafasındaki diğer bir konu da burs fırsatlarıdır. Bir çok insan, yurtdışı eğitim burs imkanlarını araştırarak maliyetlerini düşürmeye çalışmaktadır. Gerçek şudur ki, eğer yurt dışında dil eğitimi almayı tasarlıyorsanız burs alabilmeniz nerdeyse imkansızdır. Yurtdışı dil okulları için kalıcı ve sürekli bir burs programı ne dil kursları tarafından ne de devletler aracılığıyla yürütülmemektedir. Buna tek istisna, Tübitak ve YÖK gibi bazı resmi kurumların kendi çalışanlarına yabancı dillerini geliştirmeleri için verdiği burslardır.
Yurtdışında eğitim için burs imkanları çoğunlukla lisans ve yüksek lisans programları için sağlanır. Sözü edilen burslar ekseriyetle üniversitelerin kendileri tarafından sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Full Bright ve benzeri burs fonları da mevcuttur. Yurdumuzda öğrencilere yurt dışı lisans eğitimleri için burs dağıtan TED ve bunlara benzer fon, oda ve dernekler de vardır. Bu kurum ve dernekler burs duyurularını bir sene önceden yaparlar. Sağlanan yurt dışı eğitim burs imkanlarından faydalanmayı isteyen gençler detaylı bir araştırma yapmalıdırlar.

Akıldan çıkarılmaması gereken en önemli konu de, yurtdışı eğitim danışmanlığıdır. 24 Senelik deneyimiyle Global Yurtdışı Eğitim, yurtdışı dil kursları, yurtdışı yaz kampları, yurtdışı üniversite programları ve yurtdışında master konularında ücretsiz danışmanlık servisi vermektedir.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir